تبلیغات
حکیم الهی

حکیم الهی
بزرگترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی 

627227_rLTI1Tpb.jpg 

آیا می دانید همیشه علم بهتر از جهل نیست؟

...قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ...(زمر : 9)

بگو: «آیا کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند یکسانند؟»

این پرسش كه آیا كسانیكه مىدانند با كسانیكه نمىدانند برابرند؟ اینجا درباره هر علمى نیست زیرا مثلًا علم گمراه كننده از عدمش هرگز بهتر نیست و اینجا جهل بر علم مقدم است، بلكه علم معرفةاللَّه است، كه بر هر علم و جهلى برتر است كه" ان اكرمكم عنداللَّه اتقاكم" (49: 13) تنها تقواى بیشتر میزان برترى است، و علمى كه خود اصل تقوى است همچون معرفةاللَّه و نیز علمى كه راهنماى تقوى و عهده دار عمل به آنست بر سایر علمها تقدم دارد، ولى علم دین كه بدون عمل باشد از جهل به آن فروتر است.

درباره علومى كه نفى و اثباتى نسبت به دین ندارند و داراى سود دنیوى مىباشند، پس از مرحله علم نخستین طبعاً از جهل به آن برتر است و احیاناً براى تحصیل معیشت واجب و براى توسعهاش مستحب است.

روى این اصل صرف علم به گونهاى مطلق از جهل مطلق برتر نیست، بلكه برترى علم و غیرعلم تنها در بعد تقوى است و بس.

مثلًا كسانى كه" یعلمون ظاهراً من الحیاة الدنیا و هم عن الاخرة هم غافلون" (30: 7) كه علم منحصر به زندگى دنیا را مذموم دانسته زیرا پیامدش غفلت از رستاخیز است، اینجا جهل به دنیا كه این پیامد را ندارد از این علم برتر است.

شیطان از نظر علم دنیوى و بلكه علم خالى از تقواى اخروى از همگان- به جز معصومان و عالمان مادونشان- برتر است، و آیا این برترى او را از خداپرستان برتر مىكند؟

اینجا حقیقت معناى این حدیث نمودار است كه «ما عالمانیم و شیعیانمان متعلمان، و سایر مردمان خاشاك بر روى سیلابند یا ما عالمانیم، دشمنانمان جاهلان و شیعیانمان داراى مغز و اندیشهاند كه دانش غیر تقوى را كه خود موجب طغیان و گمراهى است به عنوان خاشاك و دشمنى با بیت رسالت و وحى دانسته.

در بعد نخستین علم كه علم بر مبناى تقوى است در خبر است كه «علم سه گونه است: كتاب، سنت و نمىدانم» و درباره علم خالى از دین و علم خالى از ضد دین چنین آمده كه «علم را گرچه در چین باشد جویا شوید» ولى علمى كه ضد تقوىاست از هر جهلى بدتر است. 

برگرفته از کتاب ترجمان فرقان نوشته آیت الله محمد صادقی تهرانی
طبقه بندی: نکات جالب و خواندنی از قران، 
برچسب ها: محمد صادقی تهرانی، علم -جهل،  
[ 1391/08/30 ] [ 11:27 ق.ظ ] [ قرانیون ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

قال رسول الله صل الله علیه و آله و سلّم : بدأ الإسلام غریبا و سیعود غریباً فطوبی للغرباء
پیامبر خدا فرمود : اسلام (نهضت خود را) غریبانه آغاز کرد و به زودی غریب می شود پس خوشا به حال غریبان (که در حول محور قرآن در میان مردمان تنها هستند)
در این زمان که قران توسط دشمنان و مسلمانان جاهل به مهجوریت خود ادامه می دهد وظیفه ی عمومی است که مطالب نا گفته آن را با یاری خدای حکیم با تلاش بی وقفه انتشار دهیم و یک انقلاب عظیم قرآنی ایجاد کنیم.
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان درباره ی این وبلاگ چیست؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :