تبلیغات
حکیم الهی

حکیم الهی
بزرگترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی 

 n00000378-b.jpg

برحسب گفته شیطان تنها عباد مخلَصین- كه معصومانند- از اغواء شیطان در امانند، و آیا مادون آنان كه نخست عباد مخلِصین و عادلان مىباشند، و نیز مؤمنان غیر عادل با كافران، این هر سه از گمراه شدگان و در نتیجه از جهنمیاناند؟

 

قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ--إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ (ص:80-81)

شیطان گفت: «پس به عزّتت سوگند (که) همگان را بی‌گمان بس گمراه می‌کنم

«مگر بندگان اخلاص‌یافته‌ات را

پاسخش در آیه 85 آمده كه" ممن تبعك منهم اجمعین" تنها پیروان شیطان را از جهنمیان دانسته زیرا (هم) در (منهم) همان غیر مخلَصیناند، و (من) كه براى تبعیض است، این معنى را به ما مى فهماند كه غیر مخَلصین در كل جهنمیان نیستند، بلكه تنها (من تبعك) یعنى پیروان مطلق شیطانند، و آیا عادلان كه مخلِصیناند پیروان شیطانند؟ و آیا مؤمنان غیر مخلِص كه زندگىشان بر مبناى ایمان است- گرچه عصیانهایى هم دارند- از پیروان شیطانند؟ هرگز! پیروان شیطان تنها كسانىاند كه حالت درونى و برونىشان كلًا یا اكثراً شیطانى است، ولى مؤمنانى كه در فروترین درجات ایمان هستند، اگر با همین ایمان جان بسپارند، اینان جزو پیروان شیطان نیستند، گرچه عذابهایى هم در صورت عدم شفاعت و عدم توبه شامل حالشان بشود، ولى در آخر كار روانه بهشت خواهند شد، چنانكه در سورهحجر آیه 39 و 40 همین جریان تكرار شده، كه تنها بندگان مخلَص از گمراهى شیطان نجات مىیابند، و این تهدید شیطان است لیكن این تهدید در آیه 42 است كه بر بندگان من هرگز سلطه كلى ندارى مگر پیروان گمراهت كه این (عبادى) كل بندگان خدا را در كل شامل است، چه مخلَصین چه مخلِصین، و چه مؤمنینى كه احیاناً فسق مىكنند، و تنها پیروان گمراه شیطان استثنا شدهاند، كه همان كافران مطلق و معاندند، و در آیاتى چند حتى یهودیان، نصرانیان و التقاطیان بشرط ایمان و عدم عناد از نجات یافتگانند:" ان الذین آمنو و الذین هاروا و النصارى و الصابئین من آمن باللَّه و الیوم و لآخر فلهم اجرهم" (2: 62).

و چنانكه بتفصیل گذشت اگر عنادى باحق نباشد، در صورت قصور و حتى تقصیر بدون عناد یهودیان و نصرانیان و حتى التقاطیانى كه ایمان و عمل صالحى دارند از نجات یافتگانند، و اصولًا جهنم تنها جاى معاندان است و دیگران بشرط ایمان و قصور، و حتى تقصیرى خالى از عناد- مانند غیر مكلفان- همه و همه از اهل بهشت خواهند بود.

منبع : ترجمان فرقان
طبقه بندی: نکات جالب و خواندنی از قران، 
برچسب ها: شیطان، مخلصین، ترجمان فرقان،  
[ 1391/08/30 ] [ 11:25 ق.ظ ] [ قرانیون ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

قال رسول الله صل الله علیه و آله و سلّم : بدأ الإسلام غریبا و سیعود غریباً فطوبی للغرباء
پیامبر خدا فرمود : اسلام (نهضت خود را) غریبانه آغاز کرد و به زودی غریب می شود پس خوشا به حال غریبان (که در حول محور قرآن در میان مردمان تنها هستند)
در این زمان که قران توسط دشمنان و مسلمانان جاهل به مهجوریت خود ادامه می دهد وظیفه ی عمومی است که مطالب نا گفته آن را با یاری خدای حکیم با تلاش بی وقفه انتشار دهیم و یک انقلاب عظیم قرآنی ایجاد کنیم.
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان درباره ی این وبلاگ چیست؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :