تبلیغات
حکیم الهی

حکیم الهی
بزرگترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی 

u5293_brahma.jpg

ابراهیم (ع) زمانی که تصمیم به شکستن بتان داشت وقتی مشرکین از او خواستند تا با او به بیرون شهر برای جشن بروند ابراهیم (ع) با آنکه از لحاظ جسمی بیمار نبود در جواب گفت : من بیمارم . آیا ابراهیم (ع) دروغ گفته است؟

 

فَنَظَرَ نَظْرَةً فِی النُّجُومِ - فَقَالَ إِنِّی سَقِیمٌ - فَتَوَلَّوْا عَنْهُ مُدْبِرِینَ (صافات : 88 تا 90)

پس (آن‌گاه) نظری (ظاهری) در ستارگان افکند.پس گفت: «من به‌راستی بیمارم!»-پس پشت‌کنان از او روی برتافتند!

در جریان رهسپار شدن نمرودیان به بیرون شهر براى برگذارى عیدشان كه طبعاً ابراهیم علیه السلام هم بایستى به همراهشان روان گردد- حضرتش به دو منظورِ:- عدم شركت با آنان و نیز شكستن بتان در غیابشان- چارهاى بَس لطیف اندیشید، زیرا در انتظار چنین موقعیتى بود كه بتها را یكسره سرنگون سازد، چنانكه در آیه (21: 57) به آنان فرمود: به خدا سوگند پس از آنكه شهر را ترك گوئید بتهاتان را زیر و زبر خواهم كرد، اكنون این فرصت بدستش آمده و آیا چه كند كه با آنان رهسپار نگردد، اینجا چنانكه در آیات بعدى آمده توریهوار به ستارگان نظرى افكند و آنگاه به اینان گفت: من بسیار بیمارم، و با عذر بیمارى آنان را ترك گفت.

و آیا بیمارى با نگرش در ستارگان چه ارتباطى دارد؟ پاسخ این است كه اینان از ستاره پرستان بودند، و ابراهیم با هماهنگى ظاهرى كه گوئى ستارگان را مانند اینان خدایانى پنداشته، با این نگرش در برابرشان پیامد بیمارى را براى خود ادعا كرد.

اما ابراهیم كه بیمار نبود، و آیا اینجا دروغى مصلحتآمیز گفت؟ هرگز! بلكه توریه نمود، بدین معنى كه ظاهر سخنش بیمارى تن است ولى قصدش از بیمارى، بیمارى روح و وجدان توحیدىاش بوده كه با این همه دعوت روشن به توحید ربانى چگونه اینان همچنان بر گمراهى شرك استوارند، و همچنین همانند این توریه كه مقصود از بیمارى مرگ مىباشد كه من همى خواهم مرد، یا بالاخره در آیندهاى بیمار خواهم شد.

برگرفته از کتاب ترجمان فرقان نوشته آیت الله محمد صادقی تهرانی
طبقه بندی: نکات جالب و خواندنی از قران، 
[ 1391/08/23 ] [ 03:19 ب.ظ ] [ قرانیون ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

قال رسول الله صل الله علیه و آله و سلّم : بدأ الإسلام غریبا و سیعود غریباً فطوبی للغرباء
پیامبر خدا فرمود : اسلام (نهضت خود را) غریبانه آغاز کرد و به زودی غریب می شود پس خوشا به حال غریبان (که در حول محور قرآن در میان مردمان تنها هستند)
در این زمان که قران توسط دشمنان و مسلمانان جاهل به مهجوریت خود ادامه می دهد وظیفه ی عمومی است که مطالب نا گفته آن را با یاری خدای حکیم با تلاش بی وقفه انتشار دهیم و یک انقلاب عظیم قرآنی ایجاد کنیم.
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان درباره ی این وبلاگ چیست؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :