تبلیغات
حکیم الهی

حکیم الهی
بزرگترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی 

d637_Galah.jpg

بر حسب آیه ی 107 سوره ی صافات اسماعیل در عوض یک قربانی بزرگ از کشته شدن آزاده شده است . آن قربانی بزرگ چه بوده است؟

 

«وَفَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ» (صافات : 107)

«و اسماعیل را در ازای کشتنِ [:قربانیِ] بزرگی رهانیدیم

بجاى كشتن اسماعیل قربانى دیگرى به میان آمد كه اینجا" ذبح عظیم" خوانده شده، و آیا- چنانكه در روایاتى آمده- این ذبح عظیم- كه بجاى ذبح اسماعیل بوده- درباره حضرت حسین بن على علیه السلام است؟ هرگز! زیرا اولًا ذبح حضرتش به فرمان ربانى نبوده، وانگهى حضرت حسین بن على علیه السلام بسیار برتر و والاتر از اسماعیل علیه السلام است، پس چگونه بجاى او فدا و ذبح مىگردد؟! یا مقصود گوسفندى بوده كه بجاى حضرتش فدا و قربانى شده؟ ولى این هم كه عظیم نیست.

اسماعیل كجا و گوسفندى كجا كه به هر مبناسبتى ذبح مىشود، بلكه در این میان مىتوان گفت: این ذبح عظیم استمرار و تداوم قربانىهاى حج براى خداست در منى و غیر آن كه بسى از نظر ظاهر و باطن پر معناست. ظاهرش سیر كردن گرسنگانى از میهمانان درمانده خداست، و نیز نگریستن سیلهاى خون در این میان كه قربانى كنندگان با دیدن این سیل خون در راه خدا از خون دادن و خونریزى در راه او هرگز نهراسند، و معناى معنوى دو مینش این است كه خدایا من خود را در راه تو آماده كشته شدن كردهام، كه همه چیزم را در راهت فدا كنم، چنانكه ابراهیم اینگونه مأموریت یافت، ولى چنانكه جریان ابراهیم خود امتحانى عمیق بود و نه كشتن اسماعیل، من هم بجاى خودكشى در راهت كه در شریعت تو ممنوع است- آنچه در امكان دارم از حیوانات حلال گوشت در راه تو ذبح مىكنم كه در جمع قربانیها در این مثلث ذبح عظیم است، البته بزرگتر از ذبح امتحانى اسماعیل نیست، بلكهاستمرارهایى با عظمت است كه در طول خط تكلیف این قربانى حلال در بُعد اخیرش به چهره ذبح حیواناتى حلال گوشت صورت گیرد، و در ابعادى قوىتر جهات معنوى این قربانى مراعات شود، و بالاخره در نقطه آخرینش در جهاد فى سبیل اللَّه براى جانبازى در راه خدا آماده شود.

 

برگرفته از کتاب ترجمان فرقان نوشته آیت الله محمد صادقی تهرانی
طبقه بندی: نکات جالب و خواندنی از قران، 
[ 1391/08/23 ] [ 03:17 ب.ظ ] [ قرانیون ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

قال رسول الله صل الله علیه و آله و سلّم : بدأ الإسلام غریبا و سیعود غریباً فطوبی للغرباء
پیامبر خدا فرمود : اسلام (نهضت خود را) غریبانه آغاز کرد و به زودی غریب می شود پس خوشا به حال غریبان (که در حول محور قرآن در میان مردمان تنها هستند)
در این زمان که قران توسط دشمنان و مسلمانان جاهل به مهجوریت خود ادامه می دهد وظیفه ی عمومی است که مطالب نا گفته آن را با یاری خدای حکیم با تلاش بی وقفه انتشار دهیم و یک انقلاب عظیم قرآنی ایجاد کنیم.
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان درباره ی این وبلاگ چیست؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :